На крилах мрії до перемог!

ЗАПОРІЗЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ
ім. О. Г. Івченка

День Державного Прапора 2023: цікаві факти і легенди про український стяг

Щороку, 23 серпня, Україна відзначає День державного прапора. Цю дату було обрано на честь події 1991 року, коли до будівлі Верховної Ради група народних депутатів внесла синьо-жовтий прапор.

Перші згадки про комбінацію синього і жовтого кольорів в офіційній символіці датовані 1256 роком. В них був виконаний герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, яке місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий та синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.

День Української Державності

Поєднання цих кольорів було поширене і під час козацтва, особливо у період XVIII століття. Часто запорожці мали сині прапори, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих чи козаків.

Існує міф, що прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-блакитним, і те, що його перевернули – головна причина нещасть, що випадають на Україну. Раніше можна було зустріти обидва варіанти використання квітів, а після повалення Гетьманату у грудні 1918 року уряд УНР затвердив сучасну послідовність смуг.

День Української Державності

За однією версією, синій на прапорі символізує небо, а жовтий - колоски пшениці. По-іншому, це символи двох основних стихій природи: води та вогню. З релігійної точки зору жовтий уособлює Творця, а блакитний - все земне.

Вперше після Лютневої революції 1917 р. синьо-жовті прапори з'явилися в Києві, Одесі та Харкові. 17 березня того ж року було оголошено про організацію Центральної ради. З того часу у Києві публічно та на офіційному рівні з'являються символи української державності.

Після розпаду СРСР, 18 вересня 1991 року президія Верховної ради затвердила за синьо-жовтим колірним поєднанням статус офіційного прапора країни. Сучасний святковий день було затверджено указом другого президента України Леоніда Кучми "Про День Державного Прапора України" від 23 серпня 2004 року з метою виховання поваги громадян до державних символів України.

Цікаві факти про український прапор:

  • Український прапор змінив кілька кольорів, перш ніж прийти до звичного синьо-жовтого забарвлення - він був червоним, малиновим та червоно-синім. 1918 року Центральна Рада на чолі з Грушевським затвердила нинішню кольорову гаму.
  • 2016 року українські альпіністи встановили наш прапор на вершині найвищого вулкана світу - Охос-дель-Саладо в Андах. Його висота - 6872 метри.
  • Серед прапорів слов'янських країн лише українське та боснійське не мають червоного кольору.
  • Під синьо-жовтим відбулося три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 років.

P.S. Цікаву версію щодо походження синіх і жовтих кольорів висунув історик і мовознавець зі Львова Б. Якимович. На його думку, слово "хохол" монгольського походження і складається з двох частин: «хох» - синій, блакитний, небесний, «улу» (юлу) - жовтий.